شما در صفحه اختصاصی دکتر سکینه خاتون شریف هستید. ابتدا زمان موردنظر خود را انتخاب نموده و وقت مشاوره را رزرو نمایید. در زمان رزرو شده، وارد حساب کاربری خود شده و با کلیک بر روی نام پزشک و ورود به صفحه چت ایشان، مشاوره آنلاین را انجام دهید.

(6 رای)

4.9 امتیاز

دکتر سکینه خاتون شریف

شماره نظام پزشکی:33415

فوق تخصص بیماری های روماتولوژی
متخصص بیماری های داخلی
ویزیت به صورت: تماس تصویری، تماس تلفنی، چت می باشد.
هزینه اولین ویزیت: 1,000,000 ریال

نوبت بگیر
انتخاب تاریخ مشاوره
انتخاب ساعت مشاوره

آدرس مطب : خیابان آزادی ، سه راهی گلگشت ، کوچه شفا ، ساختمان گلگشت تلفن : 04133357782


پوکی استخوان و خطر شکستگی در مهره ها، ساعد، لگن و ران ها

در بیماری پوکی استخوان توده های استخوانی کاهش می یابند و استخوان استقامت خود را از دست داده و ضعیف تر از گذشته می‌گردد به طوری که به راحتی با ضربه ای حتی کوچک قابل شکستن است

بیماری پوکی استخوان جزوء بیماری های خاموش محسوب شده و دارای پیش روندگی است ولی قابل درمان و پیشگیری می‌باشد.

 

عوامل مهم در ابتلا به عارضه پوکی استخوان­ها

عوامل موثر در ابتلا به این بیماری عبارتند از شرایط زندگی، افزایش سن، مشکلات فیزیکی بدن، بی تحرکی و ورزش نکردن و تغذیه نامناسب که امکان ابتلا به پوکی استخوان در فرد را افزایش می دهند.

 

نشانه­های ابتلا به پوکی استخوان

بیماری پوکی استخوان بیشتر در افرادی با سنین بالا شایع است، احساس درد در اکثر نقاط بدن و ضعف در اندام این افراد از اولین علائم و نشانه های ابتلا به عارضه پوکی استخوان است و فرد بیمار می­بایست برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کند.

عارضه پوکی استخوان معمولاً علائم مشخص ندارد و تا زمانی که شخص دچار شکستگی در ناحیه ای از اندام خود نشود ممکن است اطلاعی از بیماری خود نداشته باشد.

 

نواحی و اندام آسیب پذیر در پوکی استخوان

اغلب شکستگی ها در نواحی ساعد، مهره ها، ران و لگن  رخ می دهد.

در بعضی مواقع شکستگی هایی در ستون فقرات با ایجاد درد صورت می گیرد که محدودیت های فیزیکی با خود به همراه خواهد داشت و حتی ممکن است منجر به مرگ فرد دچار عارضه پوکی استخوان شود.

 

پوکی استخوان خطرناک اما خاموش

امروزه  بیماری خاموش پوکی استخوان یکی از سه عامل اصلی مرگ و میر بعد از بیماری قلبی عروقی و انواع سرطان ها به حساب می­آید.

یکی از شایعترین بیماری های متابولیک بیماری پوکی استخوان است این بیماری هم قابل پیشگیری است و هم قابل درمان و اهمیت پیشگیری آن در هزینه های درمان بسیار موثر خواهد بود.

 

نقش سن در ابتلا به عارضه پوکی استخوان

عوامل مختلفی در ابتلا به عارضه  پوکی استخوان موثر هستند که از مهمترین آن سن بالای فرد می باشد که در این سنین شایع تر بوده و حتی درمان آن در این افراد شاید غیر ممکن باشد.

 

نقش تراکم استخوان در پیشگیری از پوکی استخوان

هرچه در سنین پایین از نظر تغذیه سالم و با انجام فعالیت­های ورزشی ذخیره توده استخوانی را بیشتر کنیم در سنین بالا دارای استخوان های قوی تر و با مقاومت بیشتر خواهیم بود که همین امر باعث پیشگیری از ابتلا به بیماری پوکی استخوان خواهد شد.

همچنین از سه عامل موثر در بالا بردن تراکم استخوان می توان به استفاده از ویتامین دی، کلسیم و ورزش کردن اشاره کرد که رازی موثر برای کاهش ابتلا به عارضه پوکی استخوان در سنین بالا و پیری است.

 

سن تراکم استخوان در افراد

معمولاً در سنین حدود ۳۰ سالگی تراکم استخوان به حداکثر می رسد و پس از آن شروع به تحلیل رفتن می کند و افرادی که تا قبل از این سنین فعالیت های مناسب ورزشی و جذب کلسیم به صورت کافی داشته باشند خطری برای این افراد نخواهد بود و دارای استخوان های قوی و مقاوم خواهند بود.

 

نقش تغذیه مناسب در پیشگیری از عارضه پوکی استخوان

اما افراد بالغ می توانند با تغذیه مناسب همچون مصرف ۴۰ گرم پنیر،  حدود یک لیوان ماست و یک لیوان شیر در روز نیاز خود برای تامین کلسیم را برطرف کرده و از ابتلا به پوکی استخوان در سنین بالاتر پیشگیری کنند.

 

نقش ویتامین­ها و داروهای مکمل در جلوگیری از ابتلا به پوکی استخوان

ویتامین دی نقش مهمی در پیشگیری از ابتلا به پوکی استخوان دارد که میشود با قرار گرفتن در مقابل نور خورشید و معرض قرار دادن آرنج ها و دست (مخصوصا کف دستان) به میزان حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در روز کمک شایانی به تامین ویتامین d در بدن و استخوان ها کرد.

همچنین مواد غذایی دیگر از گروه مختلف غذایی همچون تخم مرغ و ماهی و مصرف لبنیات می تواند، ویتامین­های مورد نیاز بدن از جمله دو ویتامین مهم در تقویت و مقاومت استخوان­ها، ویتامین دی و کلسیم بدن را تامین کنن.

همچنین نباید از استفاده از غذاهای دریایی شامل میگو و ماهی غافل شد، دارو و قرص های مکمل ویتامین دی مخصوصاً برای کودکان و افراد سالمند بسیار حیاتی بوده چون این افراد نیاز بیشتری به تامین ویتامین دی در بدن دارند.

تخصص ها

 • فوق تخصص بیماری های روماتولوژی
ثبت نظر و امتیاز

نظرات کاربران درباره پزشک

سوالات پر تکرار

 • آیا می توانم با دکتر سکینه خاتون شریف به صورت آنلاین مشاوره بگیرم و توسط ایشان ویزیت شوم؟ 🤵
  بله، در سلامت بدون مرز می توانید در کوتاه ترین زمان ممکن با دکتر دکتر سکینه خاتون شریف ارتباط برقرار کنید، ویزیت شوید و بدون مراجعه حضوری مشاوره بگیرید.
 • در چه زمینه هایی می توانم توسط دکتر سکینه خاتون شریف به صورت آنلاین ویزیت شوم؟ 🤵
  دکتر سکینه خاتون شریف فوق تخصص بیماری های روماتولوژی
  متخصص بیماری های داخلی می باشند.
 • آدرس و شماره تلفن های مطب دکتر سکینه خاتون شریف 🤵
  آدرس مطب دکتر سکینه خاتون شریف: خیابان آزادی ، سه راهی گلگشت ، کوچه شفا ، ساختمان گلگشت تلفن : 04133357782
 • ویزیت حضوری یا غیر حضوری با دکتر سکینه خاتون شریف چگونه است؟ چقدر زمان می برد؟ 🤵
  برای ویزیت حضوری باید به مطب ایشان به آدرس خیابان آزادی ، سه راهی گلگشت ، کوچه شفا ، ساختمان گلگشت تلفن : 04133357782مراجعه فرمایید اما در سلامت بدون مرز می توانید در کوتاه ترین زمان ممکن، بدون مراجعه حضوری و از هرکجای ایران توسط دکتر سکینه خاتون شریف ویزیت شوید و مشاوره تصویری کنید.
دریافت نوبت